ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η/Υ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

Ο σχεδιασμός, η ανάπτυξη και η διαχείριση των συστημάτων της σύγχρονης τεχνολογίας στα πεδία της ηλεκτρονικής, των συστημάτων της πληροφορικής και των τηλεπικοινωνιών είναι το κυρίως αντικείμενο της εργασίας του. Σχεδιάζει ηλεκτρονικά κυκλώματα στα ολοκληρωμένα συστήματα εργοστασίων, στα τηλεπικοινωνιακά συστήματα, στα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, στα διανεμημένα υπολογιστικά και πληροφορικά συστήματα, στην τεχνολογία ηλεκτρονικών υλικών, στην ηλεκτρονική - μικροηλεκτρονική, στις τηλεπικοινωνίες και στα συστήματα επεξεργασίας πληροφοριών. Επίσης, ασχολείται με τα συστήματα και δίκτυα των υπολογιστών, τις βάσεις δεδομένων, τα συστήματα διοίκησης και οργάνωσης με τη βοήθεια του υπολογιστή και τις βιοϊατρικές εφαρμογές της ηλεκτρονικής και της πληροφορικής.

ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Εργάζεται σε συνθήκες γραφείου, οι οποίες ποικίλλουν ανάλογα με την κτιριακή υποδομή και τις εγκαταστάσεις της εκάστοτε επιχείρησης. Το ωράριό του είναι συγκεκριμένο, όταν όμως προκύψουν προβλήματα στα συστήματα των υπολογιστών της επιχείρησης τότε εργάζεται υπερωριακά. Πολλές φορές, χρειάζεται να μετακινηθεί εκτός έδρας για την τεχνική υποστήριξη των περιφερειακών επιχειρήσεων που αντιμετωπίζουν στα πληροφοριακά τους συστήματα.

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ & ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ

Πρέπει να διαθέτει φαντασία, υπευθυνότητα και συνέπεια. Επίσης, να είναι εργατικός, επινοητικός, μεθοδικός και να ενημερώνεται συνεχώς για τις εξελίξεις στο αντικείμενό του.

ΣΠΟΥΔΕΣ

Σπουδές παρέχονται από το αντίστοιχο τμήμα του Πολυτεχνείου Κρήτης (Χανιά), όπου η διάρκεια των σπουδών είναι 10 εξάμηνα και υπάρχει η δυνατότητα συνέχισης των σπουδών σε μεταπτυχιακό επίπεδο τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Το τμήμα είναι διαρθρωμένο σε 3 τομείς: Συστημάτων, Ηλεκτρονικής και Τηλεπικοινωνιών.

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Μπορεί να εργαστεί σε δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς, στην αυτοματοποίηση γραφείων, στο ηλεκτρονικό εμπόριο, σε εργαστήρια και εργοστάσια ηλεκτρονικών συσκευών, ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς, διάφορες εταιρείες, σε τράπεζες ως μηχανικός εφαρμογών λογισμικού για τη διαχείριση μεγάλων βάσεων δεδομένων, ως ελεύθερος επαγγελματίας, στην εξ αποστάσεως ιατρική περίθαλψη, σε ψηφιακές βιβλιοθήκες, στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση και ως καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Οι προοπτικές απασχόλησης του επαγγέλματος είναι θετικές, όπως θετικό είναι και το ισοζύγιο του επαγγέλματος, λόγω της σημαντικής έκτασης που έχουν λάβει οι εφαρμογές της σύγχρονης τεχνολογίας στην καθημερινή μας ζωή.

ΠΗΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ

· Πολυτεχνείο Κρήτης : Ελ. Βενιζέλου 127 , 73100 Χανιά , τηλ.:2821037217 , 28424 , fax : 2821 037202
· Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας : τηλ.:21 03285500
· Σύλλογος Πτυχιούχων Η/Υ : τηλ.:21 08223344