ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Σήμερα υπάρχουν στην Ελλάδα πολλές σχολές που μπορούν να καλύψουν τις απαιτήσεις των επαγγελμάτων πληροφορικής. Οι κατευθύνσεις που φαίνεται να έχουν την μεγαλύτερη ζήτηση στην αγορά είναι οι παρακάτω:

• Τεχνικοί δικτύων
  • Ειδικοί βάσεων δεδομένων
  • Ειδικοί τηλεπικοινωνιών
  • Προγραμματιστές
  • Γραφίστες με κατεύθυνση το web design
  • Ειδικοί πολυμέσων

Πέρα από τις σχολές των Πανεπιστημίων και των Τ.Ε.Ι. που παρουσιάζονται εδώ σύμφωνα με τον οδηγό του ΚΕΣΥΠ, υπάρχουν πολλά δημόσια και ιδιωτικά ΚΕΚ που παρέχουν ανάλογη εκπαίδευση.

Έναν πλήρη κατάλογο δημόσιων και ιδιωτικών σχολών της Ελλάδας, Ιρλανδίας, Ολλανδίας και Σουηδίας μπορεί κάποιος να βρει στη βάση δεδομένων του προγράμματος "ASTROLAVOS" που έγινε από το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Σαν κριτήριο επιλογής, κάποιου εκπαιδευτικού ιδρύματος όμως, θα πρέπει να εξετάζεται πάντα το πρόγραμμα σπουδών και όχι ο τίτλος, γιατί πολλές φορές διδάσκονται τεχνολογίες που έχουν ξεπεραστεί εδώ και πολλά χρόνια.

Γενικά θα πρέπει να έχει υπ' όψη του κάποιος που θέλει να ακολουθήσει μια από τις παραπάνω κατευθύνσεις ότι οι σπουδές του σε καμιά περίπτωση δεν τελειώνουν με την αποφοίτησή του. Οι εξελίξεις στον χώρο αυτό είναι ταχύτατες και θα πρέπει συνεχώς να ενημερώνεται για νέες τεχνολογίες και προϊόντα.