ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

Η σχεδίαση, η ανάπτυξη, η έρευνα και η διαχείριση συστημάτων ηλεκτρικής ενέργειας και τεχνολογίας των ηλεκτρονικών υλικών για τις ανάγκες των τηλεπικοινωνιών, ο αυτόματος έλεγχος-ρομποτική, τα συστήματα επεξεργασίας πληροφοριών και δικτύων υπολογιστών, η ανάπτυξη λογισμικού και τα συστήματα διοίκησης και οργάνωσης με τη βοήθεια υπολογιστή, οι βιο-ιατρικές εφαρμογές ηλεκτρονικής και πληροφορικής αποτελούν τις πλήρεις επαγγελματικές δραστηριότητες του ηλεκτρολόγου μηχανικού τεχνολογίας Η/Υ.

ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Εργάζεται σε συνθήκες γραφείου, γενικά καλές, με κανονικό ωράριο, το οποίο συχνά υπερβαίνει λόγω φόρτου εργασίας.

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ

Πρέπει να διαθέτει οξύνοια, υπευθυνότητα, ευελιξία και ομαδικό πνεύμα προκειμένου να συνεργάζεται αποτελεσματικά με άλλους ειδικούς στο χώρο των Η/Υ.

ΣΠΟΥΔΕΣ

Σπουδές παρέχει το αντίστοιχο τμήμα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών στους τομείς Τηλεπικοινωνιών και Τεχνολογίας Πληροφορίας (Τ. και Τ.Π.), Συστημάτων Ηλεκτρικής Ενέργειας (Σ.Η.Ε.), Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών (Η. και Υ.), Συστημάτων και Αυτόματου Ελέγχου (Σ. και Α.Ε.).Η διάρκεια των σπουδών είναι 10 εξάμηνα , οι δε πτυχιούχοι έχουν τη δυνατότητα συνέχισης των σπουδών σε μεταπτυχιακό επίπεδο, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.Για την άσκηση του επαγγέλματος χρειάζεται άδεια από το Τ.Ε.Ε., ενώ για την υπογραφή μελετών και την ανάληψη δημοσίων έργων πρέπει να διαθέτει πτυχίο μελετητή και εργολήπτη.

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Μπορούν να απασχοληθούν στον ιδιωτικό τομέα, σε διάφορες εταιρείες, σε τράπεζες ως μηχανικοί εφαρμογών λογισμικού, για διαχείριση μεγάλων βάσεων δεδομένων, για αυτοματοποίηση γραφείων και οργανισμών, στο ηλεκτρονικό εμπόριο, στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, στην εξ αποστάσεως ιατρική περίθαλψη, σε ψηφιακές βιβλιοθήκες, αλλά και στο Δημόσιο, ως ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά και ως καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.Οι προοπτικές στην αγορά εργασίας είναι πολύ θετικές λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας και της ευρείας χρήσης των υπολογιστών.

ΠΗΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ

-Πανεπιστήμιο Πάτρας : Πανεπιστημιούπολη, 26110 Πάτρα, τηλ.: 2610997280.
-Σύλλογος Πτυχιούχων Η/Υ: τηλ.: 2108223344.
-Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας : τηλ.: 2103285500.