ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

Η μηχανοργάνωση των επιχειρήσεων και η ερευνητική μελέτη του σχεδιασμού και του προγραμματισμού των Η.Υ., η επισκευή , η συντήρηση των ηλεκτρονικών μικρουπολογιστικών συστημάτων και υπολογιστών είναι το αντικείμενο εργασίας του τεχνολόγου ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων. Ασχολείται επίσης με τη ρομποτική τεχνολογία, καθώς μελετά σχεδιάζει και προγραμματίζει τη λειτουργία ψηφιακών συστημάτων ελέγχου.

ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Η εργασία του θεωρείται ανθυγιεινή και επικίνδυνη , καθώς εργάζεται σ΄ ένα περιβάλλον ιδιαίτερα απαιτητικό και δύσκολο με υψηλά ποσοστά ακτινοβολίας και θορύβου . Είναι υποχρεωμένος να εργάζεται πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή , να τοποθετεί προγράμματα και να εξηγεί ή να διδάσκει τον τρόπο λειτουργίας των συστημάτων στο προσωπικό των εταιρειών ή στους πελάτες του .

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ

Ο τεχνολόγος Η/Υ πρέπει να έχει την ικανότητα να αντιλαμβάνεται τις απαιτήσεις των πελατών του και τις δυνατότητες εφαρμογής της τεχνολογίας των ηλεκτρονικών υπολογιστικών σε όλο το φάσμα των εργασιών της σύγχρονης οικονομικής κοινωνικής και πολιτικής ζωής.
Πρέπει να δείχνει ζωηρό ενδιαφέρον για τις εξελίξεις στον τομέα του, προκειμένου να είναι ανταγωνιστικός. Επίσης να διαθέτει κατασκευαστική αντίληψη και επιδεξιότητα, υπευθυνότητα υπομονή , επικοινωνιακές ικανότητες και δεξιότητες , καλές γνώσεις στα μαθηματικά και ικανότητα στη διδασκαλία εξειδικευμένων γνώσεων.

ΣΠΟΥΔΕΣ

Σπουδές μπορούν να γίνουν στη Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών του Τ.Ε.Ι. Πειραιά, όπου η φοίτηση διαρκεί 8 εξάμηνα ( 7 εξάμηνα σπουδές + 1 εξάμηνο πρακτική εξάσκηση ).Οι απόφοιτοι του τμήματος λαμβάνουν πτυχίο επιπέδου 4 και μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακές σπουδές ή να εισαχθούν με εξετάσεις σε τμήματα των ΑΕΙ Φυσικής, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών, Ηλεκτρονικών και Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ , Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πανεπιστημίου Πατρών , Πληροφορικής Πανεπιστημίου Αθηνών, Ιωαννίνων και Θεσσαλονίκης , Επιστήμης Υπολογιστών Πανεπιστημίου Κρήτης , Ψυχολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης ,Θεολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Γερμανικής γλώσσας και Φιλολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών .
Σπουδές επίσης επιπέδου 2 και 3 μπορούν να γίνουν σε Τ.Ε.Ε ( δημόσια και ιδιωτικά ) σε Ι.Ε.Κ.
( δημόσια και ιδιωτικά ) επιπέδου 3+ και τίτλο σπουδών Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης , με την προυπόθεση αναγνώρισης από το κράτος .
Σπουδές επίσης παρέχονται σε Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών ή σε συνεργαζόμενα πανεπιστήμια του εξωτερικού , με την προυπόθεση ότι οι τίτλοι σπουδών αναγνωρίζονται από το Ι.Τ.Ε. –Δ.Ι.Κ.Α.Τ.Σ.Α. ή το Συμβούλιο Επαγγελματικής Ισοτιμίας Τίτλων ΤΡΙΤΟΒΆΘΜΙΑΣ Εκπαίδευσης , σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 165/26-7-2000 , ως ισότιμοι και αντίστοιχοι των ελληνικών , για την κατοχύρωσης των επαγγελματικών τους δικαιωμάτων .

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ο τεχνολόγος ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων μπορεί να εργαστεί στο δημόσιο τομέα και σε υπηρεσίες που υπάρχουν ψηφιακά συστήματα ελέγχου και υπολογιστών , στον ιδιωτικό τομέα και σε βιομηχανίες προηγμένης τεχνολογίας και ως καθηγητής στην εκπαίδευση και κατάρτιση . Οι προοπτικές του επαγγέλματος είναι ευνοικές , το δε ισοζύγιο του επαγγέλματος θετικό.

ΠΗΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ

- Τ.Ε.Ι. Πειραιά , Π.Ράλλη και Θηβών 250 , 122 44 Αιγάλεω,